niedziela, 16 lutego 2014

Temat prezentacji; Odwołując się do różnych utworów, udowodnij, że, biografia jest kluczem do zrozumienia twórczości Jana Kochanowskiego. Jak zacząć?



TEKST PREZENTACJI;

Warto już na wstępie omawianego zagadnienia zadać sobie pytanie czy biografia jest niezbędna dla zrozumienia twórczości danego artysty? Odpowiedz nie jest jednoznaczna, bo jak już byt nasz jest złożony są plusy i minusy. Za stwierdzeniem, iż biografia jest niezbędna, przejawia się fakty, iż znając losy samego artysty w pełni jesteśmy w stanie odczytać jego intencję wczuć się w jego skórę. Za minusem przedstawia się, to, iż poezja jest przecież wątkiem, którego sami możemy dobrowolnie interpretować. Natomiast znając biografię autora jesteśmy w pewien sposób nakierowani. Lecz pytań nadszedł kres, przejdźmy, zatem do przybliżenia sylwetki naszego wspaniałego i zarazem głównego bohatera mojej pracy – Jana Kochanowskiego. Jak wiemy z autopsji jego twórczość dość bogata nie tylko stylistycznie, lecz poetycko i metaforycznie a to wszystko odnosi się w jakimś stopniu do jego życia osobistego.
Jan Kochanowski jak podaje nam wiele źródeł urodził się w 1530 roku w małej miejscowości o nazwie Sycyna pod Radomiem. Choć muszę przyznać, że po przestudiowaniu wielu pozycji odnoszących się do życia pisarza, jest to data umowna, bowiem dokładnie nie została określona. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, gdzie ku pochwale jego rodziców i wyrazach szacunku wychował się z jedenasta swojego rodzeństwa. Nastoletnie czasy pozwolę sobie ominą i przejdę do kolejnego ważnego wydarzenia w życiu czarnoleskiego poety, a dokładniej rozpoczęcia nauki w Akademii Krakowskiej w 1544 roku. Starał się wiele podróżować po Europie i tym samym nawiązywał coraz więcej kontaktów z interesującej go tematyki literatury i humanistyki. Starał się jak najwięcej poznawać dzieł, z którymi na ziemiach polskich nie miał styczności to prawdopodobnie ta wiedza zdobyta w podróżach pozwoliła mu na tak kunsztowne i różnorodne tworzenie dział. Około 1563 roku powrócił do kraju, gdzie stanął na stanowisku dworzanina i sekretarza Zygmunta Augusta, zaś po śmierci jego zwierzchnika osiadł na stałe w znanym nam wszystkim Czarnolesie. Nie był już w tym okresie skory do pełnienia jakichś wybitnych posług, w życiu publicznym udzielał się tylko okazjonalnie. I tak dalej Kochanowski doznaje największej krzywdy, jaka może przydarzyć się ojcu, umiera jego najukochańsza córeczka Orszulka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozdrawiam:)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.